Burton na střeše světa

23. 9. 2009

Burton a občanské sdružení BlueLand pomáhají dětem vysoko v Himálaji.

Ve výšce 4.200 m.n.m, u Pákistánsko – Tibetské hranice, leží malá vesnička Kargyak. Běžně zde teploty klesají hluboko pod bod mrazu, nevede sem žádná silnice a cesta trvá tři dny pěšky. V létě musíte překonat pětitisícové pasy, v zimě ujít  250 km po zamrzlé řece a právě do těchto míst, vysoko v  indickém Himálaji, směřuje naše pomoc.


Nové baťohy pro novou školu

Dolma a baťoh Burton

V létě 2009 jsme začali se stavbou unikátní základní školy. Ekologicky šetrná budova, využívající obnovitelné zdroje  a kopírující místní architekturu umožní dětem získat celoroční vzdělání. S podporou snowboardové firmy Burton a se značným úsilím se nám letos podařilo vybavit děti ve vesnici Kargyak kvalitními baťohy. Starší školáci dokonce nosí AK modely a nemůžou si je vynachválit. Nejvíce ocenily nové „školní tašky“ hlavně ty děti, které do Kargyaku docházejí každý den hodinu pěšky z vesnice Ski a vedle učebnic si nosí na zádech i obědy.

Rozdávání baťohů mezi děti

Děti v těchto extrémních podmínkách kvalitní vybavení prostě potřebovaly. Bylo krásné pozorovat hejno Burtnovských baťohů kroužících po vesnici. Dostat ale patnáct krabic s baťohy a snowboardovým vybavením na střechu světa nebylo vůbec jednoduché. Nejprve musely přeletět z Prahy do Asie, pak vnitrostátní linkou do Kašmíru, poté dva dny džípem přes několik horských průsmyků a nakonec tři dny  koňskou karavanou až do vesnice Kargyak.
Je to k nevíře, ale dnes můžete značku Burton vidět na mnoha místech Himálaje. Firma Burton tak září na střeše světa a to nejen ve vesnici Kargyak, ale i v Padumu, správním městečku pohoří Zanskar, kde jsme v zimě otevřeli první snowboardovou školu.

V létě 2009 jsme Urgainovi, snowbordovému  instruktorovi z Padumu, předali další zimní vybavení a bylo příjemné slyšet, jak za první zimní sezónu zdokonalil svůj styl a užívá si jízdy v prašanu. Nejvíce ocenil teplé boty  a ladnost, s jakou se může spouštět z okolních kopců. Burton tak vnesl nový životní styl do místní buddhistické komunity a mezi prvními žáky nechyběli ani mniši z nedalekého kláštera.

Vedle pomoci se vzděláváním a založení snowboardové školy pomáhá Blueland také Odzerovi, malému popálenému chlapci z vesnice Kargyak, který utrpěl popáleniny třetího stupně na 40 procentech těla. Za poslední dva roky podstoupil šestiletý Odzer tři plastické operace v hlavním městě Indie, Dillí a dnes je v doprovodu členů Blueland na měsíčním lázeňském pobytu v Jižní Indii. Jeho rodná vesnice Kargyak totiž na zimu zapadne sněhem, horské průsmyky se na půl roku uzavřou a tak náš malý pacient musí počkat do jara až roztají sněhy a bude se moci vrátit na léto domů.

Koncem ledna se chystáme přivézt Odzera na tři měsíce do Čech, kde se mu budeme snažit zajistit kvalitní pooperační fyzioterapii a masáže. Věříme, že pokud napadne trochu sněhu, naučí se na českých kopcích jezdit i na snowboardu. Po dvou letech léčení si tento malý hrdina zaslouží i trochu zimních radovánek!!!

Pokud Vás naše pomoc zaujala a chcete nám pomoci se stavbou školy, s malým Odzerem, nebo dalšími projekty sdružení BlueLand, podívejte se na naše webové stránky a napište nám.
Hledáme jak dobrovolníky na stavbu školy na léto 2010, tak dobrovolníky pro pomoc v zázemí. Hledáme také sponzory a dárce, kteří by nám pomohli spolufinancovat dostavbu základní školy. Přidejte se, pomožte nám!

I malá pomoc pomůže s velkými plány. Děkujeme, Tým Blueland

Zima v Zanskaru a prašan 3 měsíce                                      První hodina snowbordingu v Zanskaru (únor 2009)

Jo, Burton je Burton, kámo !                                                     Purbu je zatím nejmladším jezdcem v Zanskaru