První snowboardová škola v Zanskaru

V Zanskaru jezdí na prknech. V únoru 2009 jsme po pětidenním putování po zamrzlé řece,kde jsme spali v jeskyních a vařili venku při teplotách 20 stupňů pod bodem mrazu, přivezli na bobech prvních 6 snowboardových setů a zorganizovali týdenní Burton Snow Camp ve vesnici Padum.

"V Padumu vyložíme náš první náklad a nosiči se rozprchnou. Sto dvacet kilo snowbordového vybavení pro zdejší lyžařskou školu se nám podařilo dopravit přes půl zeměkoule až sem, ani se mě tomu nechce věřit. Připadám si jako místní, kteří na prkna koukají jak na zjevení. Přece jenom vidět něco poprvé a ještě si to moci vyzkoušet na vlastní kůži je doopravdy něco. O tom ostatně mohu vyprávět."

Zanskar je země pokrytá sněhem a tak není divu, že se tu jezdí i na lyžích. Lyže jsou většinou pouze ohnuté gumové hadice, metr dlouhé, s drátkem na přivázání bot. Zlatou výjimkou je lyžařská škola v Padumu, kde je k vidění vše od běžek přes sjezdovky až po skialpy.

 

Vesnice Padum
Čadar trek, cesta po zamrzlé řece

Zanskar Ski School
V létě 2005 jsme v Padumu potkali charismatického Urgaina, v té době už trenéra a managera místní lyžařské školy Zanskar Ski Schoul (www.zanskarskischool.com). Lyžuje nejen pro zábavu, také školí například místní doktory jezdit na běžkách a na skialpech, aby se v zimě dostali rychleji za pacienty do odlehlých vesnic. Jeho tým získal loni zlatou medaili na celostátních závodech v Kargilu.

Pod heslem zahálka je největší hřích jsme iniciovali zdánlivě paradoxní projekt, při kterém jsme učili děti a dospělí jezdit na snowboardech. Pro snowboardové nadšence možná nepřekvapivě, pro další možná překvapivě, slavil tento projekt velký úspěch v celém údolí napříč generacemi. .V Zanskaru jsou zimy dlouhé a sněhová nadílka velká a od února 2009, se v Zanskaru může snowboardovat a to celých  9 měsíců v roce.

Burton Snow Camp v Padumu , 14 -21.2.2009

V průběhu týdenního tréninku se na prkně vystřídalo vedle místního instruktora Urgaina hned několik dětí a celkem dobře zvládli základy snowboardování.

Dorje pře lyžařskou a snowboardovou školou

V blízkosti vesnice Padum je několik ledovců  ideálních pro snowboardisty, neboť se tam jezdí až do srpna. Na koně se naváže nářadíčko, přibalí pár placek z ječmene a hurá do kopců. Jediné co Vám zde chybí jsou lanovky, takže šlapeme. Druhý Snow Camp plánujeme na léto 2009.

Trenér Urgain a jeho oddíl
Dorje, první snowboardový jezdec v Padumu
Trenér Urgain