Příběh Odzera

Spletitý příběh jednoho chlapce uprostřed Zanskaru

S Odzerem jsem se seznámila v jeho vesnici Kargyak, když mu byli tři. Tou dobou jsme ve vesnici Kargyak otevřeli „Školu pod širým nebem“ a on byl jedním z dvanácti žáků, kteří se v létě 2006 poprvé začali učit číst a psát.
V roce 2007 děti při hře z dětské nerozvážnosti polily malého Odzera kerosinem a zapálily. Chlapec utrpěl ošklivé popáleniny třetího stupně na 40 procentech těla. Bylo třeba mu okamžitě zajistit první pomoc, jenže nejbližší nemocnice, která se nachází v Padumu, je vzdálena dva dny cesty na koni. Odzerův tatínek chlapce přivázal na koně a dva dny a dvě noci šel do Padumu, aby syna zachránil. Zde mu však byli schopni poskytnout pouze lůžko a vlněnou deku. Neměli zde potřebné léky, ani čisté obvazy.
Když jsem se o tomto neštěstí dozvěděla, zrovna jsem se nacházela v Lehu, v hlavním městě Ladakhu a zajišťovala dřevo pro výstavbu školy. Po telefonickém hovoru s nemocnicí v Padumu jsem zjistila nutné léky a díky nesmírné laskavosti a velké pomoci doktora Tundupa a po několikadenní pátrací akci po lékárnách celého okolí jsme sehnali nutné léky a masti, které jsme malému Odzerovi dopravili do nemocnice v Padumu.
Z Padumu ho naštěstí po čtrnácti dnech dopravili helikoptérou do vojenské nemocnice v Lehu. V nemocnici v Lehu strávil náš malý pacient dlouhé tři měsíce, ale i ty stačily pouze k tomu, aby se mu zacelily rány. Kontrakce z popálení ukázaly, že Odzera bude třeba dopravit do Dillí a zařídit náročnou transplantaci kůže.

Odzerovi operace

Na první plastickou operaci jsme jej do hlavního města Indie odvezli v létě 2008. Doktoři udělali maximum, ale bylo jasné, že operací bude třeba více. V létě 2008 jsme proto vyhlásili sbírku na Odzerovu druhou plastickou operaci. Na účet se nám sešlo bezmála sedmdesát tisíc korun, díky nimž jsme chlapce mohli  v únoru 2009 odvézt opět do Dillí. Pomohlo nám i Občanské sdružení Bolí to, které Odzerkovi zajistilo speciální dlahu.
Cesta to však nebyla jednoduchá. Do vesnice Kargyak 4 200 m.n.m v té době nevedla žádná pořádná cesta. V létě byl Kargyak dostupný pouze pěšky a cesta trvala nejméně tři dny chůze. Co ale v zimě, kdy jsme měli převézt našeho malého pacienta do nemocnice v Dillí?

Ledová cesta

V zimě je jedinou spojnicí s civilizací zamrzlá řeka. Musíte však ujít stovky kilometrů a doufat, že se vám pod nohama neprolomí led a že počasí v noci bude milosrdné. Přespává se totiž často v jeskyních a teploty zde klesají až pod mínus 30 stupňů. Zima 2009 byla obzvlášť drsná, hlavně díky nezvykle dlouhému sněžení a nebezpečí lavin. Museli jsme ujít 250 km po zamrzlé řece a cesta byla obtížná i pro naše místní průvodce, natož pak pro nás choulostivé středoevropany. Po náročném, desetidenním pochodu v mrazivém počasí a po zamrzlé řece, jsme vyčerpaní dorazili do Kargyaku, abychom tam Odzera vyzvedli. Pak následoval přesun do nemocnici Safdarjang v Dillí, kde "malému jakovi", jak jej tam díky statečnosti, s kterou zvládal všechny zákroky přezdívali, provedli plastiku podpaždí a loktu pravé ruky.

Krteček pomohl Odzerovi krátit dlouhou chvíli po druhé operaci

16. března 2009 podstoupil Odzer druhou plastickou operaci podpaždí a loktu pravé ruky a strávil s námi přes měsíc v Dillí. V indických nemocnicích je nutné, aby tam s dětmi zůstal doprovod, který se o ně postará. A tak jsme s Odzerem v nemocnici zůstali už podruhé my. Dlouhou chvíli jsme mu krátili čtením příběhů. Malý Odzerek si nechal i několik hodin denně předčítat a jeho nejoblíbenější knihou byl bezkonkurenčně český Krteček a autíčko.

Po propuštění z nemocnice jsem Odzera odvezla ještě na měsíc do internátní školy v Manali, kde čekal, až roztaje sníh a on se bude moci vrátit domů do Kargyaku. Ve škole měl i staršího bratra a několik dalších dětí ze své vesnice, takže se mu ani nestýskalo. Následující tři měsíce strávil Odzer doma a pilně rozcvičoval ramenní a loketní klouby, které byly kvůli popáleninám téměř dva roky nepohyblivé.

Třetí operace a Odzerova cesta do Čech

19.října 2009 proběhla Odzerova v pořadí již třetí plastická operace. Operaci podstoupil opět v Dillí a lékaři chlapcovi provedli už druhou transplantaci kůže v podpaží a nově na prstech pravé ruky.

Po operaci následovala dvouměsíční ambulantní léčba v Dillí, kterou na další rok musel doplňovat aplikací silikonových gelů v kombinaci se stahovacími oblečky a dlahou. Silikonové plásty pomáhají při hojení jizev a zamezují smrštění nově aplikované kůže.

V následujících letech začalo být jasné, že Odzer potřebuje komplexní péči, kterou mu jeho rodiče nejsou schopni zajistit. Proto v létě 2010 přijel ze zdravotních důvodů do Čech, kde se o něj staráme a Odzer nyní žije plnohodnotný studentský život.

O tom, jak se dostal Odzer až do Prahy se dočtete v našich novinkách. Více zde ...
V Čechách Odzer strávil tři týdny v Jánských lázní v dětské léčebně Vesna. Poprvé se mu tak naskytla šance projít systematickou a odbornou fyzioterapií.

Další rekonstrukční operace následují vždy poté, co Odzer trochu povyroste a nabere síly na další zákrok.

Poslední rekonstukční operace proběhla v prosinci 2015 v Ostravě. Lékaři operovali vzniklé struny na krku a uvolnili ušní chrupavku. Jenom na krku jsem Odzerkovi vyndavala 60 stehů.

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají vrátit Odzerovi zdravé dětství.