Jeho Svatost 14.Dalajláma navštívil Zanskar

8. 8. 2009

8. srpna 2009 jsme přijeli do městečka Padum v pohoří Zanskar. Město se od naší poslední návštěvy už na první pohled změnilo. I do tak odlehlých končin se dostala nejnovější mobilní komunikace s telekomunikační věží. Ve školách měli děti a učitelé plné ruce práce s přípravami oslav na Den nezávislosti, který spadá na 15. srpna. Školáci z celého údolí zde každoročně reprezentují svou školu a tančí tradiční ladacké a indické tance.

Klášter Karša

Když jsme se blíže podívali na "město", všimli jsme si i jiné aktivity. Všichni lidé se s nadšením ponořili do příprav na očekávanou návštěvu Jeho Svatosti 14. Dalajlámy.  Někteří opravovali silnice, jiní renovovali nebo budovali stupy a modlitební kola, další zkrášlovali městečko a stavěli provizorní stanový tábor pro věřící a návštěvníky.

Moře mnichů

Abi Yangdol, 73 letá babička z vesnice Kargyak už také přišla do Padumu. Na dvoudenní cestu si vzala za pomocníka svého vnuka Tashiho. Od ní jsme se dozvěděli, že téměř všichni lidé z Kargyaku a okolních vesnic, včetně děti, učitelů a i těch nejstarších obyvatel jsou také na cestě. Snem všech bylo jediné, na vlastní oči spatřit Dalajlámu. 
Ve vesnici Kargyak zůstali pouze dva lidé, aby se postarali o stáda zvířat a o pole. Ti dva byli, jak už je v Zanskaru zvykem, vybráni losem.

Zanskařanky ve svátečním

Návštěva Jeho Svatosti je největším zážitkem a radostí pro místní lidi. Po tomto zážitku toužili i několik desítek let, někteří dokonce celý život. Jeho Svatost 14. Dalajlama, vlastním jménem Stanzin Gyatzo, je totiž vůdcem sekty Gelugpa, která je v tomto regionu prominentní. To je hlavní důvod, proč se v Padumu, u svatyně Phodrang, konala třídenní setkání a učení.

Návštěvu Dalajlámy pořádá Zanskarská buddhistická asociace (ZBA). Zajišťuje dopravu Dalajlámy, stravu a ubytování pro stovky mnichů z okolí, staví stanový tábor, nebo zajišťuje tlumočení pro cizince. Zažili jsme, jak se ve velkém připravují ječmenné placky a po hektolitrech vaří slaný čaj.

Vstupní brána pro Dalajlámu

Součástí učení nebylo jen základní učení pro vesničany, ale i komplikovanější iniciace mnichů. Zážitek na celý život si odnesl určitě každý. Už jen samotná přítomnost Dalajlámy v nás zanechala nesmírnou radost a klid na duši. A po jeho slovech se každý jistě zamyslel nad smyslem života a nad svým jednáním.

„Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání.“ Dalajláma

„Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou.“ Dalajláma

Ať žije Jeho Svatost 14 Dalajlama !