Rozsvítili jsme Himálaje

25. 9. 2012

Dokončili jsme výstavbu malé solární elektrárny, vybavili jsme školu a dětem přinesli mnoho her a knížek.

Výprava Kargyak 2012 se skládala z týmu šesti lidí. Vašek, Michal, Gábina, Markéta, Radek a Pavlína. Naše cesta začala pracovně již v Dillí, kde jsme nakoupili solární panely a gelové baterie. Ostatní součásti nezbytné k výstavbě malé solární elektrárny pro novou školu ve vesnici Kargyak jsme přivezli z Čech. Za tři dny jsme již seděli v malém mikrobusu a směřovali směr Manali, do podhůří indického Himálaje. Osm dní nám zabrali veškeré přípravy na cestu do Kargyaku .Nakoupili jsme dřevo na stolečky, skřínky, poličky a jiný drobný nábytek. V zámečnictví jsme si nechali udělat stojany na panely. Nakoupili jídlo a každý den poctivě jedli v místních restauracích.
Rothang Pass ( 3980m.n.m.) jsme přejeli jen s dvou hodinovým zpožděním a šťastně jsme ujeli před prvními monzunovými dešti.V Kaylongu jsme se ještě snažili nainstalovat nové počítače, které vezeme do školy. Bohužel internet nefunguje. V Darče se jen najíme v Leh dhabě , potkáme se s Phuncokem, abi Palmo a její dcerou Lamo. Všichni původem z Kargyaku. Nasedáme opět do aut a jedeme ještě další hodinu po nezpevněné komunikaci do místa Zanskar Sumdo. Zde na nás již čekají naši koňáci. Karavana čítá dvacet dva koní a čtyři koňáky. Za čtyři dny jsme všichni ve vesnici Kargyak.

Práce na výstavbě malé solární elektrárny zabraly 14 dní. Podařilo se nám nainstalovat v každé z místností tři led diodová světla, připojit ve dvou místnostech počítače a umožnit místním dobíjet jejich elektronická zařízení.
Vybavili jsme školu potřebným nábytkem a knihami. Vyrobili jsme nové závěsy do každé místnosti. Na podlahu umístili všude ve škole koberečky. Připravili jsme také místnost pro státního učitele Chogyala. Chceme, aby se mu zde líbilo a učil děti i v těchto těžkých podmínkách.

Děti si školu užívají i po výuce, chodí si půjčovat hry, navlíkat korálky a večer koukají na pohádky.

Vnitřní vybavení nové školy

Modro-bílá místnost

Žluto-oranžová místnost

Malou oslavu s vesničany při příležitosti otevření školy uspořádala Amma Tsospa (místní ženská asociace).