Projekt základní školy v Kargyaku

2. 8. 2010

Členové o.s BlueLand  pokračují se stavbou základní školy v Kargyaku. Vydatné srážky a záplavy  komplikují stavbu. Nejenom dospělí, ale i děti a starší obyvatelé Kargyaku  se společně s mnoha dobrovolníky snaží dokončit  tento rok  budovu nové základní školy.

Před měsícem Gabriela Lágnerová s architekty z Dillí, kteří připravili plány školy a budou dohlížet na stavbu, vyrazili směr Kargyak. Ještě než opustili Dillí zadali v truhlárně výrobu oken a poté společně s dobrovolníky z Čech vyrazili do Manali. Celý týden se zde celá skupina snažila nakoupit vše potřebné na stavbu, zásoby jídla na dva měsíce a hlavně zajistit dělníky na stavbu školy. Přesun do Darchy byl poněkud náročnější z důvodu vydatných srážek, které na mnoha místech poničil cestu. Kousek od Darchy na všechny čekala početná koňská karavana , čítající 20 koní a šest koňáků z Kargyaku kteří přišli pro Gábinu a zbytek výpravy. V půlce července bývají již horská sedla bez sněhu. Tento rok však zima nehodlá ustoupit a přes horské sedlo Shingola pass(5200 m.n.m ) bylo velice obtížné se dostat. Půl metru sněhu a strmé stoupání dalo zabrat hlavně koňské karavaně

Koňská karavana v horském sedle Shingola (5200 m.n.m)

Po 4 dnech všichni dorazili do Kargyaku. Oslavovalo se. Opět po roce Gábina a ostatní mohli vidět  vesničany a bylo toho hodně na vyprávění. Nejenom Gábina, ale i malý Odzer přišel po roce opět do své rodné vesnice a mohl se vidět se svými rodiči a hlavně sourozenci , na které se tak těšil.

Odzer se svým bratrem Munselem na ceste do Kargyaku

Druhý den již Sněha (architektka z Delhi) svolala vesnickou radu a začalo plánovaní stavby na tento rok. V zimě po zamrzlé řece vesničané dopravili dřevo na stavbu. Na jaře ukončili terénní úpravy. Vše tak, jak jsme se minulý rok dohodli. Není moc času jen tři měsíce  než přijde opět zima a jak je vidět tento rok možná i dřív.
Každý kdo může, pomáhá se stavbou školy. Je to přece právě pro vesničany a i oni si to uvědomují a nejenom dospělí, ale i děti. Odzer s kamarády přijde každý den na stavbu a pomáhá Gábině. Čeští dobrovolníci oceňují jak krásně Odzer překládá z češtiny do Ladačtiny a naopak.

Dobrovolníci společně s vesničany při stavbě základní školy
Práce na stavbě školy je pro místní ženy i zábavou

Koncem července jsou dodělány základy a obvodové zdivo. Přichází první komplikace . Již měl dorazit náklad z Delhi. Okna a dveře. Bez toho nemůže pokračovat stavba. Gábina je nucena odejít z vesnice do nejbližšího města , kde je telefon a internet.

Základy a část obvodové zdi budoucí základní školy v Kargyaku (4200 m n.m)

Cesta do Padumu  trvala tři dny a další dva dny čekání než půjdou opět telefony a internet.Tento rok vydatně prší a v Ladaku jsou obrovské záplavy, které  snad Zanskar a Kargyak nepostihnou tak jako Leh.
Celý týden strávila Gábina telefonováním a zařizováním a vše se nakonec podařilo. Okna a dveře budou co nejdříve dopravena do vesnice. Pokud však příroda nezasáhne. Máme obavy po vydatných deštích a po zprávách z Lehu, že cesta z Manali do Lehu je uzavřena.Bohužel s tím nikdo nic neudělá a tak Gábi odchází opět co nejrychleji do Kargyaku kde pokračuje stavba a je potřeba každá ruka.
To jsou poslední zprávy ,které máme z Kargyaku . Další budou nejdříve za měsíc a doufejme ,že budou radostné a škola již bude stát.

Gábina a Sneha pozdravují všechny přímo z Kargyaku

JULLE
team BlueLand

Abi Yangdol
Choskit, Gábina a Yangzom